Frequently Asked Questions

Děti bez doprovodu

Jak zjistím termín nástupu dítěte?

Děti jsou zvány podle data platnosti návrhů postupně jak přicházejí schválené z pojišťovny.

Lze předem dohodnout alespoň přibližný termín?

Je potřeba s předstihem (6 měsíců) kontaktovat přijímací kancelář s požadavkem. Pokud to kapacita dovolí, snažíme se vyhovět.

Kdy se dozvíme přesný nástupní termín a délku pobytu?

Termíny jsou známy většinou 3-4 týdny před nástupem, kdy jsou rodičům rozesílány písemné pozvánky na adresu uvedenou v návrhu. O datu propuštění budete informováni s předstihem také písemně, popř. je možné si stanovenou délku zjistit telefonicky po nástupu dítěte.

Jak je to u vás s prázdninovými pobyty, dají se předem rezervovat?

Protože je o ně velký zájem, většinou se řeší již během ledna a února, kdy se vypisují návrhy. Proto je dobré kontaktovat přijímací kancelář.

Můžeme přijet na návštěvu?

Návštěvy dětí jsou umožněny v sobotu a neděli vždy od 8.30 do 17.30.

Můžu dát dítěti do léčebny mobilní telefon?

Můžete, ale léčebna nezodpovídá za jeho případnou ztrátu. Telefonovat můžou děti většinou až ve večerních hodinách.

Moje dítě má bezlepkovou dietu, bude mu možné upravit jídelníček?

Jakékoliv dietní omezení a úpravu jídelníčku (včetně alergií na určitá jídla) je potřeba nahlásit před nástupem dítěte, aby mu mohla být upravena strava již od začátku pobytu

Když dítě hraje na nějaký hudební nástroj, může si ho vzít s sebou? Bude moci cvičit?

Děti mohou cvičit ve volných chvílích, takže hudební nástroje si vzít s sebou můžou. Klavír je k dispozici v léčebně.

Děti s doprovodem

Co si musíme vyřídit, abychom s dítětem mohli přijet na léčebný pobyt?

Je potřeba zažádat si u dětského lékaře o vypsání Návrhu na umístění dítěte v dětské odborné léčebně. Ten se poté zasílá na pojišťovnu, kde ho musí schválit revizní lékař. Celkové vyřízení trvá přibližně měsíc.

Jak zjistím, že mi pojišťovna pobyt schválila?

Nejlépe zavolat přímo do léčebny, jestli už návrh z pojišťovny přišel. Většina pojišťoven totiž vyjádření o schválení (popř. neschválení) návrhu neinformuje.

Musím si rezervovat pobyt dopředu?

V léčebně nejsou turnusové pobyty, protože délka pobytu dětí určují až po přijetí. Pacienti jsou zváni postupně tak, jak přicházejí jejich návrhy z pojišťoven s ohledem na jejich platnost. Je ale vždy lepší zavolat si při vyřizování návrhu a informovat se na momentální čekací dobu.

Jak dlouhý je tedy pobyt dítěte a kdy se dozvím jeho délku?

Délka je závislá od zdravotního stavu dítěte a určuje ji ředitel léčebny po příjmu. Pohybuje se od 4 do 6 týdnů. Většinou je známá již druhý den po nástupu.

Zaměstnavatel mě však nemůže uvolnit na déle jak 4 týdny, co se s tím dá dělat?

Samozřejmě je vždy lepší delší pobyt pro zlepšení zdravotního stavu dítěte, ale pokud nemáte možnost zajistit dítěti delší doprovod, je možné si při příjmu zažádat o upravení délky pobytu.

Může se během pobytu doprovod vystřídat, a co když je u jiné pojišťovny než dítě?

Pobyt je hrazený pojišťovnou dítěte a vystřídat se může kdokoliv.

Mám jako doprovod nárok na neschopenku?

Ano, na vyžádání Vám ji vypíše lékař v léčebně.

Mám ještě menší dítě, můžu si ho vzít do léčebny s sebou?

Je možné si vzít s sebou dítě starší jednoho roku. Ale kapacita léčebny je omezená a je vyhrazena především nemocným dětem. Takže je potřeba toto řešit před nástupem. Ceny pro děti samoplátce se dozvíte v léčebně. V ceně je vždy pouze ubytování a strava.

Máme 3 děti a pro mě samotnou by to bylo velmi vyčerpávající. Může se mnou být na pokoji i manžel, popř. babička?

Pro ubytování rodinných příslušníku slouží apartmány. Jsou pouze 4 na celé budově, proto je potřeba rezervovat si je s předstihem. Pro návštěvy můžete využít turistickou ubytovnu, která se nachází v areálu léčebny.

Co se stane, když mi dítě před nástupem onemocní?

Řeší se to u každého individuálně. Obecně platí, že děti s infekčním onemocněním a s horečkami nastoupit nesmí. V tomto případě se dá nástup odložit max. o týden. Pokud by se jednalo o déle trvající onemocnění, přesouvá se nástup až na další termín. Ale vše je také závislé od toho, zda to umožní platnost návrhu. Takže vždy je lepší si v takovém případě zavolat.

A když onemocní během pobytu, budeme muset odjet?

Pobyt by vám byl ukončen pouze při velmi závažném infekčním onemocnění (např. plané neštovice, apod.). Při běžném onemocnění jste na čas izolováni na pokoji s dohledem lékaře a zdravotního personálu.

Mám dvě děti a při čtyřtýdenním pobytu budu potřebovat spoustu věcí. Je možné si prádlo někde vyprat?

Na každém patře je k dispozici pračka na mince. K zapůjčení jsou i sušáky a žehlička.

Mohu si vzít s sebou auto, budu ho tam mít kde nechat?

Ano, u léčebny je velké parkoviště, které je bezplatně k dispozici návštěvníkům léčebny.

Rádi jezdíme na kolech, kdybychom si přivezli vlastní, je možnost si je někde uzamknout?

Pro každou budovu je k dispozici kolárna, popř. velká šatna, kde je možné si uschovat jak kola, tak v zimě lyže (popř. odrážedla, boby aj.).

Moje dítě má bezlepkovou dietu, bude mu možné upravit jídelníček?

Jakékoliv dietní omezení a úpravu jídelníčku (včetně alergií na určitá jídla) je potřeba nahlásit před nástupem dítěte, aby mu mohla být upravena strava již od začátku pobytu. Detaily si potom řešíte na místě přímo s dietní sestrou.

Mám tříleté dítě, můžu s ním jezdit na speleoterapii?

Na speleoterapii jezdí s doprovodem děti do tří let. Při prvním pobytu dítě vždy doprovází rodič, při dalších již jezdí samo. Je to z důvodu omezené kapacity jeskyně i autobusu.

Je v léčebně wi-fi připojení?

Ano, během dopoledne kdy jsou děti na speleoterapii, se můžete připojit ve vstupní hale léčebny. Po osmé hodině večerní je možné připojení na pokoji. Je to bezplatná služba, pro kterou je potřeba si po příjezdu vyžádat na recepci heslo pro připojení.

Why should you choose Zlaté Hory?

1
  • We are interested in your child’s health condition and for that reason we take an individual approach towards your child
  • Patients attend speleotherapy during the whole time of their treatment.
  • Children up to the age of 6 years old can be accompanied by one of their parents.
  • Our patients usually return to us repeatedly which shows their satisfaction with our services.
  • Our patients attend Primary school and Preschool during their stay.
  • We constantly increase the quality of our services, modernize our equipment, and are interested in the current trends.
2

Activities and entertainment

During the therapeutic stay we emphasize that the children spend as much time as possible outside in the countryside. Children are in care of carers, nurses and rehabilitation nurses. Times spent outside is not only about walks but also about games, competitions, Olympics, tournaments, treasure hunts or arts and crafts outside. Moreover Zlaté Hory’s surroundings provides lots of interesting places ready to be visited. Here are some of them: Černé jezero (Black lake), ruins of the castle Edelštejn, Zlatorudné mlýny, viewtower Biskupská kupa, Zlaté jezero (Gold lake) etc. During their therapeutic stay your children will have a chance to visit all these places and lots of others.

We also organize regular discos, carnivals, theatre performances and others.

Moms, dads, grandmas and grandpas who are here as children’s guardians take part in different activities. They together with the carers create an interesting and fun program for the children. Moms whose children are at the speleotherapy at a given time can set off Nordic walking, attend an aerobics class, go for a relax massage, or a vacushape session.

At the institution there is a possibility to hire scooters, or sledges in winter time.